Program pielgrzymki

Kutaisi (Bagrati – Gelati – Jaskinia Prometeusza) – Mccheta – Gruzińska Droga Wojenna –
Kazbegi – Ananuri – Tbilisi – Alawerdi – Signagi – Goszawank – Jezioro Sewan – Norawank –
Areni – Khor Virap – Eczmiadzyn – Zwartnoc – Erywań – Garni – Geghard
Biuro Podróży Misja Travel, ul. Strzelecka 34/10, 61-846 Poznań, tel.: +48 61 333 22 38, biuro@misjatravel.pl, www.misjatravel.pl

Dzień 1
Przyjazd na lotnisko w Berlinie o godz. 6:50, odprawy i przelot do Kutaisi. Lądowanie w Gruzji, wymiana
pieniędzy, zapoznanie z atrakcjami miasta. Kolacja i nocleg w okolicy Kutaisi.
Dzień 2
Po śniadaniu zwiedzanie Kutaisi: katedra Bagrati (do niedawna na liście Unesco) z ruinami twierdzy Ukimerioni, fontanna Kolchidy na głównym placu miasta, dawna dzielnica żydowska. Przejazd na obrzeża miasta: monastyr Gelati z pięknymi freskami i jedną z najważniejszych akademii w średniowiecznej Gruzji, sąsiedni klasztor Motsameta oraz Jaskinia Prometeusza. Przejazd do skalnego miasta Uplisciche Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
Dzień 3
Śniadanie, przejazd przez Gruzję do Tbilisi: Stare Miasto, świątynia Metechi z XII wieku, dzielnica Abanotubani ze słynną najważniejszą twierdzą miejską: Narikala. Zwiedzenie katedry Sioni, będącej główną siedziba Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej. Potem czas wolny w sieci wąskich, urokliwych uliczek z pamiątkami. Spacer głównym traktem stolicy – aleją S. Rustaweli. W ciągu dnia Msza św. Kolacja i nocleg w Tbilisi. Wieczorem wjazd na twierdzę Narikala – nocna panorama stolicy Gruzji.
Dzień 4
Po wczesnym śniadaniu przejazd do Geghard – klasztoru Świętej Włóczni: chaczkary, cele mnichów i kaplice wykute w skałach, główna świątynia słynąca ze wspaniałego echa. Przejazd do Garni – jedynej pogańskiej świątyni Armenii z czasów rzymskich, poświęconej bogini Mitrze. Możliwość wysłuchania duduka – tradycyjnego instrumentu ormiańskiego. Przejazd na północ, przekroczenie granicy gruzińskiej, przejazd na kolację i nocleg w Tbilisi.
Dzień 5
Po śniadaniu wyjazd do Mcchety – dawnej stolicy Gruzji, położonej zaledwie 20 km od współczesnej: Tbilisi. To również miejsce, gdzie Gruzja przyjęła chrzest w IV wieku. Zwiedzanie: katedra Sweticchoveli. Potem wizyta u stóp Kaukazu – przejazd Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy (Kazbegi) – tam wjazd i krótki spacer do ikony i symbolu Gruzji: kościółka Świętej Trójcy Cminda Saneba w Gergeti u stóp Kazbeka. W drodze powrotnej wizyta w twierdzy Ananuri oraz w okolicy Przełęczy Krzyżowej. W ciągu dnia Msza św. polowa. Wieczorem kolacja, nocleg.
Dzień 6
Śniadanie, dzień spędzony w Kachetii. Przejazd do Alawerdi – ogromnej (do niedawna największej w Gruzji)
katedry z XI wieku, położonej pośród winnic u stóp Kaukazu. Potem wizyta w tradycyjnej gruzińskiej winnicy,
możliwość degustacji. Na koniec spacer po Signagi – mury miejskie i malownicze uliczki, wszystko z widokami na Kaukaz i Azerbejdżan. Wizyta w klasztorze Bodbe, miejscu, gdzie pochowana jest Św. Nino – chrzcicielka Gruzji. Wieczorem tradycyjna gruzińska supra. Powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 7
Śniadanie, przekroczenie granicy ormiańskiej, przejazd do Parku Narodowego Dilidżan, wizyta w górskim
klasztorze Goszawank, słynącym z najpiękniejszego chaczkaru (kamiennego krzyża) w Armenii. Później
przejazd nad Jezioro Sewan, („kaukaski Bajkał”), nawiedzenie kościoła Sewanawank. Kolacja i nocleg w okolicy Sewanu.
Dzień 8
Po śniadaniu wyjazd na południe kraju, po drodze postój w średniowiecznym karawanseraju na wysokiej
przełęczy Kaukazu Południowego. Przejazd do Norawank – klasztoru wśród gór, arcydzieła sztuki
średniowiecznej. Po wyjeździe z gór wizyta w winiarni w Areni, degustacja. Kolacja i nocleg w Erewaniu.
Dzień 9
Po śniadaniu wizyta w Khor Virap, miejscu, gdzie Armenia, przed ponad 1700 laty, przyjęła chrzest jako pierwsze państwo świata. Wizyta w klasztorze z widokami na Ararat, studnia, gdzie więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, który ochrzcił kraj. Przejazd do Eczmiadzyna – duchowej stolicy Ormian, siedziby Katolikosa, przywódcy Kościoła Ormiańskiego. Nawiedzanie Katedry Świętego Eczmiadzynu, Dom Katolikosa (w skarbcu którego przechowywany jest rzekomy fragment Arki Noego). Wizyta w Zwartnoc – ruiny katedry z VII wieku. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
Dzień 10
Śniadanie, zwiedzanie Erywania: Plac Republiki, wejście na Kaskadę – panorama stolicy. Wizyta w muzeum
Matenadaran – centrum manuskryptów z pomnikiem Mesropa Masztoca – twórcy alfabetu ormiańskiego.
Wizyta na bazarze – możliwość zakupu m.in. lawaszu – tradycyjnego chleba, przetworów, serów, suszonych owoców. Przejazd do Monumentu Holocaustu – chwila zadumy przy pomniku i w centrum pomordowanych Ormian. Kolacja i nocleg.
Dzień 11
Śniadanie, pożegnanie w Erywaniem, Msza święte, transfer na lotnisko i wylot do Berlina. Lądowanie o 14:45. Zakończenie pielgrzymki.

pielgrzymka do Gruzji i Armenii 7-17.10.2020 bag (1)