Wieczny Odpoczynek Racz Mu Dać Panie…

We wtorkowe popołudnie odprowadziliśmy na miejsce wiecznego spoczynku naszego parafianina Pawła Chruszcza.

Mszy Świętej pogrzebowej współprzewodniczył Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który w homilii zwrócił szczególną uwagę na aktywność społeczną Pawła Chruszcza oraz jego determinację i upór w podejmowaniu wszystkich kwestii społecznych.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział Marszałek senior Kornel Morawiecki, dawny działacz podziemia solidarnościowego i założyciel Solidarności Walczącej, brat zmarłego -Poseł na Sejm RP klubu Wolni i Solidarni Sylwester Chruszcz, władze miasta na czele z prezydentem Rafaelem Rokaszewiczem oraz radni, samorządowcy i działacze społeczni, a także osoby z którymi Ś.P. Paweł Chruszcz współpracował w swojej działalności społecznej. Nie zabrakło przyjaciół, kolegów i wszystkich tych którzy spotkali na swojej drodze Pawła i którym niejednokrotnie Paweł pomógł w bezinteresowny sposób.

Paweł  był osobą aktywną, która z odwagą i konsekwencją podejmował wiele problemów społecznych i działał na rzecz lokalnej społeczności miasta i całego regionu. Był Społecznikiem i takim  zapamiętają go wszyscy Ci którzy Go znali i którzy z Nim współpracowali.

Jedną z grup z którą Paweł współpracował od lat byli kibice Chrobrego Głogów. Także ich liczna obecność na ceremonii pogrzebu świadczy o tym w jak wielu różnorakich środowiskach widoczna była działalność Pawła.

Jego nagłe odejście z tego świata pozwoliło tak różnym światopoglądowo i ideowo grupom i frakcjom stanąć obok siebie ponad podziałami i różnicami jakie dzielą te grupy.

Drogi Pawle, pozostajemy w smutku i głębokim żalu. Jednak obietnica wiecznej radości w niebie daje nam nadzieję na to, że kiedyś będzie nam dane spotkać się z tobą na końcu naszej ziemskiej wędrówki. Dlatego nie mówimy dzisiaj – do widzenia, lecz – do zobaczenia.

ŻYCIORYS PAWŁA CHRUSZCZA

Paweł urodził 5 lipca 1976 roku w Głogowie. Był absolwentem Szkoły Podstawowej nr 9 i Technikum Samochodowego. Studiował na Uniwersytecie Szczecińskim, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Uniwersytecie Wrocławskim oraz Uniwersytecie Warszawskim. Politolog, dziennikarz, ekspert medialny Ligi Polskich Rodzin, członek zarządu sejmiku  województwa łódzkiego, wieloletni menadżer, przedsiębiorca, członek zarządu oraz wieloletni aktywny kibic MZKS Chrobry Głogów, rzecznik klubu, zapalony kolekcjoner znaczków klubowych, współautor pierwszej w historii ruchu kibicowskiego flagi dużych rozmiarów tzw. ”Grecji”, pomysłodawca współpracy Chrobrego Głogów z Pogonią Lwów, szef dolnośląskich struktur stowarzyszenia Endecja, działacz Fundacji Bolesława Chrobrego, zapalony wędkarz, sekretarz koła wędkarskiego „Kleń”
w Głogowie”, działacz stowarzyszeń ekologicznych, zapalony rowerzysta, współorganizator ekstremalnej drogi krzyżowej, pomysłodawca głogowskiego becikowego, miłośnik oraz propagator historii Polski, Kresów Rzeczypospolitej oraz Głogowa, zainicjował  m. in. upamiętnienie w Głogowie Żołnierzy Wyklętych z formacji AK „Zawisza”, autor filmu „Marzyli tylko o wolnej Polsce” o mieszkającym w Głogowie żołnierzu podziemia niepodległościowego Zdzisławie Ściernickim pseudonim „Lis” oraz inicjator odsłonięcia tablicy pamiątkowej na murze głogowskiej cukrowni poświęconej żołnierzom  podziemia antykomunistycznego, twórca wystawy „Chłopcy wychodzą z lasu” upamiętniającej żołnierzy, którzy skorzystali z amnestii w Głogowie, organizator spotkań oraz pokazów filmowych, inicjator pierwszego w historii Głogowa projektu obywatelskiego, którego owocem jest rondo imienia Romana Dmowskiego co zainicjowało wysypem kolejnych inicjatyw patriotycznych, pomysłodawca oraz współautor broszury „Dlaczego jesteśmy Narodowcami”, jak również komiksu stworzonego w 900. rocznicę Obrony Głogowa przed niemieckim najazdem oraz organizator obchodów związanych z tą rocznicą,  inicjator odsłonięcia na dworcu PKP w Głogowie tablicy upamiętniającej przejazd przez Głogów do odradzającej się Polski „Błękitnej Armii” z generałem Józefem Hallerem na czele, organizator głogowskich wyjazdów na „Marsz Niepodległości”, członek Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, inicjator promocji kupowania polskich produktów, obrońca życia, autor akcji prolife „Mały Jaś”, oddany społecznik biorący aktywny udział w wielu akcjach charytatywnych, autor wniosków do budżetu obywatelskiego w Głogowie, inicjator protestu przeciwko sprzedaży głogowskich wodociągów niemieckiej firmie, organizator blokady przemarszu wojsk Bundeswehry przez Szczecin, współtwórca akcji w Parlamencie Europejskim przeciwko budowie rurociągów przez Morze Bałtyckie, organizator wyjazdu polskiej delegacji na 60. rocznicę wyzwolenia przez Brygadę Świętokrzyską NSZ niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holyszowie. Prezes stowarzyszenia Zielona Inicjatywa  walczącego o ochronę zagrożonych gatunków dzikich ptaków w obszarze dolnej Odry. Niezłomny obrońca polskości Głogowa, krzewiciel pamięci o Polakach mieszkających w granicach Niemiec przed 1939 rokiem. Organizator obchodów upamiętniających Polaków będących ofiarami szowinizmu ukraińskiego.

Głogowianin walczący o zdrowie mieszkańców Ziemi Głogowskiej narażonych na szkodliwe działanie metali ciężkich. Doradca rolników prowadzących walkę o swoje prawa z koncernem międzynarodowym. Człowiek, który potrafił wysłuchać ludzi zwracających się do niego ze swoimi troskami, nieoceniający ludzi ze względu na ich status społeczny, wykształcenie, majątek, poglądy polityczne czy religię. Zaangażowany w sprawy miasta społecznik oddany swojemu miastu i jego mieszkańcom.  Jedyny radny miejski, który jako kandydat odwiedził niemal wszystkich mieszkańców w swoim okręgu wyborczym. Aktywny samorządowiec. Głęboko wierzący w Boga chrześcijanin! W czasie studiów prezes szczecińskiego Regionu Młodzieży Wszechpolskiej nigdy nieodcinający się od swojej organizacji!  Dobry Polak, a przede wszystkim ukochany Syn, Brat, Szwagier, kochający mąż Agnieszki, ojciec Mikołaja
i Bolesława, dobry kuzyn, kolega i przyjaciel.

Pawle!

Spoczywaj w pokoju !